POEZIJASCG - forum POEZIJASCG -
DOBRODOŠLI NA FORUM O POEZIJI I JOŠ PONEČEMU !

POČETNAPOČETNA  PitanjaPitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   REGISTRACIJAREGISTRACIJA 
 ProfilProfil   Proveri porukeProveri poruke   PristupiPristupi 

*KIČ PESME - POLEMIKA*
Idi na stranu Prethodni  1, 2

Napiši novu temu   Odgovori na poruku    POEZIJASCG - forum -> POEZIJA NA ZADATU TEMU
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Branka

Pridružio: 03 Jan 2007

PorukaPoslao: Pet Jul 20, 2007 2:36 pm    Naslov: Bagatelizovanje poeticnog izraza Odgovoriti sa citatom

Na jednom od tako mnogih literarnih foruma neko je postavio pitanje
Sta je po vama definicija poezije? Naravno, publika je reagovala entuzijasticno
i svako je imao odgovor od “Ljubavi”do “Zivot ”. Ali ko razmisli o samom pitanju
moze doci do zakljucka da je pitanje jednako besmisleno kao i pitanje: Sta je po vama definicija Monalizinog osmeha? ili -Sta je po vama definicija Vivaldijevog koncerta za mandolinu i orkestar?
Lepa anegdota u vezi ovakvih pitanja je vezana za prijemni ispit na Filozofskom fakultetu u Beogradu pre mnogo godina kada je tema bila.”Sta ja mislim da je filozofija?”gde su buduci studenti pisali i pisali i pisali, bukvalno novele i eseje o istoriji filozofije o pogledu na svet, o filozofima…etc i paradirali znanjem, zaboravivsi, esenciju pitanja – sta ja mislim-Mnogi nisu bili primljeni. Sada da pogledamo oba pitanja iz drugog ugla ili da se drugacije pitamo.
Sta ja mislim da nije filozofija?- i jedan korak dalje- Sta ja mislim da nije poezija?

Sta ja mislim da nije poezija…tesko pitanje jos uvek ali nam daje vise prostora, da uzmemo u vizir ono sto nije moguce skroz da se sagleda. Ovo pitanje baca tek toliko svetla da mozemo
naslutiti objekt pitanja “poeziju”, koliko u obrisima ali nikada u njenoj celini.Upravo zbog dinamike i istinitosti kojom se poezija krece.Verujem, da smo rodjeni sa osecanjem da prepoznamo sta je umetnost i sta je kic.Kao sto znamo razliku izmedju narodnih pesama i “turbo folka”, kao sto prepoznajemo umetnicke slike i njihove kopije, kao sto nas odusevljavaju neke teatarske predstave a neke zaboravimo vec pri izlasku….isto tako znamo razliku izmedju pesme sa poeticnom vrednoscu i njihove imitacije. Molim vas , ne govorim o ukusima, da se razumemo, jer mnogi od nas vole turbo-folk, vole kopije na zidu i vole pesme koje nemaju poeziju u sebi upravo zbog jednostavnosti izrazavanja.Najlepsi primer je prvi prevod Sekspirovog Hamleta, u kome je prvi , originalni prevod cuvenog: Biti ili ne biti, pitanje je sad!, bio: Trt, mrt.Zivot ili smrt?
Medjutim, ne radi se samo o nacinu pisanja nego o imitiranju osecanja.Jer poezija koja se krece putem metafora povezuje osecanja i dozivljaje sveta, na prvi pogled nevidljive citaocu.Trazenje i pevanje, cak usudjejem se reci, u osnovi cudjenje( kao i u filozofiji) svetu u nama i oko nas.
Sve sto nije poezija, bagatelizuje ta osecanja kao slika decaka kome jedna suza tece preko obraza.Ne-poezija bagatelizuje ta osecanja jer pretenduje da bude pristupacna svima, pret- a- porte…ready to go…i osim toga da se dopada svima, za jednokratnu upotrebu…gde pathos, koji je izvor pevanja dobija groteksnu povrsinu, jeftinoce.Ova namenska upotreba ima samo jednu pozitivnu stranu…pomaze nam da prepoznamo POEZIJU.Kada smo u radnji ili na pijaci gde se prodaju tepisi upravo ruznoca, jednostavnost i namena ponjave, naglasava lepotu svilenog tepiha sa hiljadu ocica po kvadratnom centimetru.Pesnik ide uvek za hiljadu ocica u stihovima sa rizikom da i ne bude prodan…

1940,kada su nemacke trupe zauzele Holandiju, Belgiju i Francusku, ispred svog ateljea Pikaso je delio fotografije Gernike, marsirajucim njemackim oficirima.-Sto je ovo ruzno!, govorili su mu i pitali ga –Jeste vi ovo napravili ? Pikaso je svima odgovarao : Ne,vi!

pesnicki pozdrav

Branka
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
herman

Pridružio: 18 Jul 2007

PorukaPoslao: Pet Jul 20, 2007 4:40 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Pesnici i oni koji sebe nazivaju pesnicima

Branka !
Sve to sto si rekla stoji. Poezija je ona vredna, sto ima nesto da kaze na
bilo koju temu, ukus, macevanje recima, preuzvisenost lepote izraza u ljubavi, bolu, osmehu, ranama,preziru,radosti-moglo bi se do sutra nabrajati.
Sada je pitanje ko sebi daje pravo da sebe nazove pesnikom ?
Ko su pesnici ? ? Da li je to intelektualna privilegovano talentovana manjina koja je stvarno na nivou i sme da daje svoj sud ostaloj, manje intelegentnoj i darovitoj vecini.Za mene je greh vredjati ili nipodostavati nekoga ko se trudi da nesto iskaze ali nije " ispekao zanat"
Vecinom su i sami svesni svog nivoa ali i oni bi da nesto kazu na svoj nacin i prema svom znanju. E sada sto i oni sebe nazivaju pesnicima ko im to moze zabraniti. Pravi se medjusobno razaznaju a ove ostale tolerisu
ili pokusavaju grubo da im zapuse usta. Kada ides nekom stazom, putujes
i prikljuci ti se neko ko ti nije dorastao po obrazovanju, nacinu irazavanja a vec idete istim putem, da li ces ga oterati ili deo puta ici sa njim makar i cuteci ? Poeziju pisu ljudi -ne roboti- i ima razlike . Da neznamo sta je lepo nebismo znali sta je ruzno. Kao sto postoji poezija i kic u njoj, tako postoje pesnici i oni koji sebe nazivaju pesnicima.I oni koji losije pisu imaju svoj krug kojima se njihove pesme svidjaju jer sami ni toliko neznaju. I oni su pesnici za svoje drustvo. "Pesnistvo" je omasovljeno a
strucnjaci neka odredjuju kriterijume.
Ja nisam strucnjak ali sam sebi dao pravo da nesto kazem.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
ljuba-trebotin
Site Admin

Pridružio: 10 Avg 2006

PorukaPoslao: Uto Jul 31, 2007 9:20 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Evo da i ja napišem neku reč o poeziji, mada je posle Brankine iscrpne i jake teorije o poeziji, to jako teško.

Po mom mišljenju, najbolja je poezija koja je krajne jednostavna, koja se lepo rimuje(mada ne obavezno) i u sebi ima ono *nešto* da je svi razumu, prepoznaju i vole. Ta poezija je za mnoge bliska kiču, koji takodje krasi jednostavnost bliska samoj gluposti, ali to *nešto* poeziju upravo izdvaja i daje joj sjaj koji je kroz vekove pronosi...

Ova je tema baš izazovna i može se o tome dosta pisati, ali kao što rekoh, ja bih moje mišljenje protočio u sledeću rečenicu koja razotkriva moje poglede u poeziji :

Poezija je Jesenjin... i...

Pozdrav i možda dopišem ješ po nešto...
ZoranHristov

Pridružio: 19 Feb 2007

PorukaPoslao: Uto Avg 07, 2007 11:13 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Poezija je čovekova duša pretočena u slova i bačena na papir.
Mali broj ljudi uspeo je da postane Pesnik, svi ostali su pesnici.

Ljubo, Jesenjin...Naravno!
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku AIM Adresa Yahoo Messenger MSN Messenger
herman

Pridružio: 18 Jul 2007

PorukaPoslao: Uto Avg 07, 2007 10:36 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

E a gde smo Djole i ja ? Evil or Very Mad
I mi pijemo ko Jesenjin.
Laughing Laughing Laughing
Nazad na vrh
Aktus

Pridružio: 19 Avg 2007

PorukaPoslao: Ned Avg 19, 2007 6:19 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Mozda je rano, a mozda i kasno. Sad kako se gleda, ali to sto sam htjeo reci nema veze sa vremenom, jer za pravu poeziju, nema roka trajanja.
STA MISLIM POD TIM "PRAVU"?
Po mom shvatanju, sto ne mora biti tacno, zadatak poezije je da ju mnogi citaju, da bude ingtrigantna da o njoj diskutuju, da bude duboka, da je osjete. Niko ko iole shvata poeziju ne trazi od nje da ju svi razumiju, ali da je vole i osjete to da. Jer pogledajte zivot, mi mnogo toga u njemu ne razumijemo a to volimo, ja to zovem "poezija zivljenja".
E sad da ne bih ispao neki filozofcic, odmah da kazem, ja pisem ono sto osjecam, ono sto u mojoj imaginaciji vidim, drugim rijecima slikam rijecima ne kicicom, pokusavam stvoriti neku viziju, sliku. Da li je to poezija ili kich to nije moje da cijenim, ali da vjerujem u ono sto radim to da, jer da ne vjerujem ne bih to radio. I jos nesto, mislim da ako pretendujem da pisem, moram to voljeti, jer dril je poeziji stran, a ako nesto volis to ces i osjetiti i mislim da ce i drugi osjetiti. Ma dosta vise, nisam nauciio toliko da mislim, a i rano je za toliko razmisljanje, treba se prvo usidriti ovdje. Pozdrav svima.
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Yahoo Messenger
Aktus

Pridružio: 19 Avg 2007

PorukaPoslao: Pet Avg 24, 2007 1:56 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Aktus ::
Mozda je rano, a mozda i kasno. Sad kako se gleda, ali to sto sam htjeo reci nema veze sa vremenom, jer za pravu poeziju, nema roka trajanja.
STA MISLIM POD TIM "PRAVU"?
Po mom shvatanju, sto ne mora biti tacno, zadatak poezije je da ju mnogi citaju, da bude ingtrigantna da o njoj diskutuju, da bude duboka, da je osjete. Niko ko iole shvata poeziju ne trazi od nje da ju svi razumiju, ali da je vole i osjete to da. Jer pogledajte zivot, mi mnogo toga u njemu ne razumijemo a to volimo, ja to zovem "poezija zivljenja".
E sad da ne bih ispao neki filozofcic, odmah da kazem, ja pisem ono sto osjecam, ono sto u mojoj imaginaciji vidim, drugim rijecima slikam rijecima ne kicicom, pokusavam stvoriti neku viziju, sliku. Da li je to poezija ili kich to nije moje da cijenim, ali da vjerujem u ono sto radim to da, jer da ne vjerujem ne bih to radio. I jos nesto, mislim da ako pretendujem da pisem, moram to voljeti, jer dril je poeziji stran, a ako nesto volis to ces i osjetiti i mislim da ce i drugi osjetiti. Ma dosta vise, nisam nauciio toliko da mislim, a i rano je za toliko razmisljanje, treba se prvo usidriti ovdje. Pozdrav svima.

Evo kad nece drugi, da repliciram sam sebi. U stvari da dam jednu sentencu koja govori skoro sve sto bi neko rekao u jednom referatu.

"Ako lijepi i dobro napisani stihovi ne dotaknu nase srce,ne kazuju nista" -Volter

pozdrav svima koji navrate ovdje.
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Yahoo Messenger
dragicazdralic

Pridružio: 22 Nov 2007

PorukaPoslao: Uto Apr 01, 2008 10:06 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Poezija je ona vredna, sto ima nesto da kaze na
bilo koju temu, ukus, macevanje recima, preuzvisenost lepote izraza u ljubavi, bolu, osmehu, ranama,preziru,radosti-moglo bi se do sutra nabrajati.

citiram čika Hermana!
mislim da je on to tako "suptilno" rekao!
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
ObodskaMPI

Pridružio: 08 Feb 2009

PorukaPoslao: Sub Jan 09, 2010 6:38 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

TAKO SE ZBILO

Mesečeva zraka
Skoknulna na
Granu suhu
Sa koje krešteći
Prhnu svraka

Dolje u travi
Joj ,draga se stravi
I od tog divnog
Sastanka

Osta da
Krešti svraka

Pjesma se grem našla na ovoj stranici

Poslednji izmenio ObodskaMPI dana Uto Jan 26, 2010 2:29 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    POEZIJASCG - forum -> POEZIJA NA ZADATU TEMU Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2
Strana 2 od 2

Skoči na:  

Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu