POEZIJASCG - forum POEZIJASCG -
DOBRODOŠLI NA FORUM O POEZIJI I JOŠ PONEČEMU !

POČETNAPOČETNA  PitanjaPitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   REGISTRACIJAREGISTRACIJA 
 ProfilProfil   Proveri porukeProveri poruke   PristupiPristupi 

Aleksandar Isajevič Solženjicin

Napiši novu temu   Odgovori na poruku    POEZIJASCG - forum -> OSTALO
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
natalijajakovljevic

Pridružio: 11 Jan 2007

PorukaPoslao: Uto Avg 05, 2008 3:10 pm    Naslov: Aleksandar Isajevič Solženjicin Odgovoriti sa citatom

Aleksandra Isajeviča Solženjicina,najvećega živog ruskog pisca i bezsumnje jednog od najvecih knjizevnika svih vremena,nije potrebno posebno predstavljati nasim čitaocima.Izvesna njegova dela,mada na žalost,ne i ona najvažnija i najpotresnija,izasla su u prevodu i na naš jezik.Ali, moramo da istaknemo ono sto je za nas kao pravoslavne hriscane najbitnije,a dobrom delu nasih citalaca mozda nije poznato.Solzenjicin je,naime,nas brat po veri,duboko i iskreno verujuci i crkvenim duhom prozeti pravoslavni hriscanin,ali i vise od toga-ispovednik Pravoslavlja,svedok Hrista Boga kao i Sveistine i Sveljubavi i mucenik za pravdu Boziju,podviznik duha,glasnik saborne pravoslavne savesti,propovednik pokajanja kao nasusne potrebe našega sveta i vremena,izvorni i dubinski pravoslavni bogoslov/u prvobitnom prahriscanskom smislu te reci/,nadahnuti i oblagodaćeni prorok sile i slave Duha...Ovi epiteti nipošto nisu kitnjaste starinske metafore ili lako igranje rečima-ne, oni nam se prosto nameću,oni jarkim sjajem blješte sa hiljada njegovih stranica i vulkanskom snagom izbijaju iz njegovih reči,tačnije,iz njegovihuzdaha,krikova,vapaja,pokliča,doziva i odziva.
Prognan iz svoje otadzbine pod optužbom da je* plaćenik medjunarodnog imperijalizma*,a u svetu liberalne zapadne inteligencije neshvaćen i neprihvaćen pod još besmislenijim optužbama da je *ruski homeini* verski fanatik i nosilac*pravoslavnog konzervativizma* a politički *mračnjak* antidemokrata,ideolog autoritarne državnosti i,čak *carizma*-Aleksandar Isajevič nije ni jedno ni drugo.On uopšte nije politička ličnost.On je sve što gore ne nabrojasmo-dakle prevashodno duhovna ličnost.Sam je uostalom,lakonski8 u jednoj rečenici,na završetku svoje čuvene harvardske besede,izložio svoju antropologiju i svoju filosofiju života,rekavši da istinski put čoveka i čovečanstva ne vodi ni na levo ni na desno već-naviše.Njegova osnovna proročka poruka jeste poruka da svestrana kriza našeg doba nije ni političko-*ekonomska ni kulturna ili ideološka,pa čak ni moralna kriza,nego,pre svega i iznad svega,kriza vere,kriza duhovnosti.Ali upravo zato što je hrišćanin i bogoslov,on ne zastaje na dijagnozi,već ukazuje i na lek.Reč kriza znači na grčkom sud.Mi ljudi,nalazeći se u krizi,u stvari,sudimo sami sebi,mučimo sebe,a ponekad vršimo i samoubistvo,duhovno i fizičko u isti mah.Ali,u krizi,u sudu dat nam je već i lek,izlaz iz krize-a to je sud nad našim izopačenim *JA*,i nad našim sebičnim,ogrehovljenim življenjem i delanjem:to je umiranje staroga,smrtnoga čoveka u našem biću i vraćanje novoga,besmrtnoga.To je jednom rečju,tajna smrti i vaskrsenja,tajna pokajanja,tajna pravednog suda ,tajna radosne i radostotvorne *tuge po Bogu*.
Ova duboko biblijska i autentična crkvena poruka velikog umetnika,izražena u svim njegovim ostvarenjima i publicističkim istupima,sa nadahnućem,bujičnom snagom i čarobnom lepotom reči nevidjenom od vremena Dostojevskog naovamo,ne čini ga samo *novim Dostojevskim*,već i neposrednim sledbenikom starozavetnih proroka i vidilaca,učenikom novozavetnih apostola i jevandjelista,naslednikom drevnih asketa,savešću Rusije i sveta

sa ruskog preveo jeromonah Irinej Bulović
Pravoslavni misionar br.6,1983.god. Beograd
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
natalijajakovljevic

PorukaPoslao: Sre Avg 06, 2008 10:11 am    Naslov: Nobelovska beseda-Aleksandar Solženjicin Odgovoriti sa citatom

Poput onog divljaka što je iznenadjen pronašao čudnu-da li naplavinu okeana?nanos peska? ili s neba pali neshvatljiv predmet?-zamršenih krivina,što čas mutno,čas jarko odbleskuje udare zraka-prevrće ga ovako i onako,traži kako da ga korisno upotrebi,traži mu prikladnu najjednostavniju primenu,uopšte ne sluteći onu višnju.
Tako i mi držeći u rukama Umetnost,samouvereno sebe smatramo njenim gazdama,smelo je usmeravamo,obnavljamo,reformišemo,manifestujemo,prodajemo za novac,ugadjamo moćnicima,preobraćamo čas na razonodu-do estradnih pesmica i noćnog bara,-čas u poklopac ili štap,kako dohvatiš-za političke mimobežne potrebe,za ograničene socijalne.A umetnost,naši pokušaji ne skrnave,ona pri tom ne gubi svoje poreklo,darujući nam svaki put i u svakoj upotrebi delić svoje potajne unutarnje svetlosti.
Ali,hoćemo li obuhvatiti svu tu svetlost?Ko bi se drznuo reći da je utvrdio šta je Umetnost?Pobrojao sve njene strane?A možda je već i shvatio i nabrajao nam u vekovnoj prošlosti,ali nismo mogli dugo da se na tome zadržimo:saslušali smo i prenebegli,i smesta odbacili,kao i uvek žureći da makar i ono što je najbolje zamenimo-samo da bude nešto novo!Jedan umetnik umišlja da je tvorac nezavisnog duhovnog sveta i tovari sebi na grbaču čin stvaranja tog sveta,njegovog stanovišta,vascele odgovornosti za njega-ali puca,pošto smrtni duh nije u stanju da izdrži toliko opterećenje:kao što uopšte čovek,proglasivši sebe za središte bitka,nije uspeo da stvori uravnotežen duhovni sistem,a svlada li ga neuspeh-svaljuje ga na iskonsku disharmoniju sveta,na složenost savremene rastrzane duše ili tupoglavost publike.

Drugi zna za višnju silu nad sobom i radosno radi kao mali šegrt pod nebom božijim,premda je još ozbiljnija njegova odgovornost za sve napisano,naslikano za poimajuće duše.Zato:nije on taj svet sazdao,ne upravlja on njime,nema mesta sumnji u njegove osnove,umetniku je dato samo da življe no drugi oseti lepotu i rugobu ljudskog doprinosa harmoniji sveta-i da to živo prenese ljudima.I u neuspesima,pa čak i na dnu postojanja-u bedi,u tamnici,u bolestima-osećanje postojane harmonije ne može ga napustiti.

Medjutim,sva iracionalnost umetnosti,njena zaslepljujuća vijuganja,nepredvidiva otkrića,njeno potresno delovanje na ljude-suviše su volšebni da bi se iscrpli svetonazorom umetnika,njegovom zamisli ili radom njegovih nedostojnih prstiju.
Arheolozi ne pronalaze tako rane stupnje ljudskog postojanja kada nismo, imali umetnost.Još u samo praskozorje čovečanstva,dobismo je iz Ruku koje ne stigosmo da razaberemo.Niti stigosmo da upitamo čemu taj dar?Kako da postupamo s njim?
I grešili su i pogrešiće svi proroci,da će umetnost istrunuti,iživeti svoje forme,umreti.Umrećemo mi,a ona će ostati.I još,hoćemo li pre svoje propasti shvatiti sve njene strane i sva naznačenja?
Ne može se sve imenovati.Nešto vuče dalje od reči.Umetnost čak i ohladnelu,zamračenu dušu zgreva na visoko duhovno iskustvo.Kroz umetnost nam se kadkad šalju,maglovito,nakratko-takva otkrovenja kakva razborito mišljenje nije u stanju da iznedri.

Kao ono maleno zrcalo iz bajki:zirneš u njega i spaziš-ne sebe-na tren spaziš Nedostupno,kamo ne možeš dojahati,doleteti.I samo te duša zaboli.....

odlomak iz Nobelovske besede 1972.god. preveo Sava Rosić
preneto iz časopisa *Dveri srpske* broj 35 2007.god.

Poslednji izmenio natalijajakovljevic dana Sre Sep 10, 2008 1:12 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
Boba

Pridružio: 25 Nov 2006

PorukaPoslao: Čet Sep 04, 2008 9:26 pm    Naslov: ruska knjizevnost Odgovoriti sa citatom

Natalija,jako lepo od vas sto ste nam dali na uvid ove tekstove.Vi ste strucnjak za rusku knjizevnost.Jos sa vasom pesmom o Marini Cvetajevoj ste me zainteresovali da saznam vise o njenom zivotu i radu od onog sto sam znala.I bila sam odusevljena...Pa jos pisma Rilkea,Pasternaka i Marine...Tako sam naisla i na Jelenu Guro ciju poeziju do tad nisam poznavala.Samo zelimda vam se zahvalim.
Boba
Nazad na vrh
natalijajakovljevic

PorukaPoslao: Pet Sep 05, 2008 8:03 am    Naslov: ruska poezija Odgovoriti sa citatom

Bobo,
hvala vam mnogo naročito na "vi ste stručnjak za rusku kniževnost".
Volela bih da je tako,naravno.Mnogo hvala.
Volim poeziju "Srebrenog veka" kojoj pripada i M. Cvetajeva,Jesenjin,Vološin,Sofija Parnok,Mandeljštam i mnogi drugi .Imama jednu zbirku njihovih pesama na ruskom i vrlo često čitam njihove stihove.Kako ste i sami rekli pored besprekorne poezije njihovi životi ,sudbine su tragično-fascinantni.
A šta tek reći o Dostojevskom!!!

mnogo pozdrava Natalija
Nazad na vrh
Boba

PorukaPoslao: Pet Sep 05, 2008 4:12 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Natalija,imate li nesto od Sofije P. koju ste naveli?Nisam nista njeno citala,jedino sto znam o njoj je njena veza sa Marinom.
Mnogi kazu da Dostojevskog treba citati svakih deset godina iznova jer je dozivljaj svaki put sve jaci.Od Bednih ljudi do Karamazovih sve je savrseno.Meni je omiljen roman Idiot,a mnogo volim i Krotku.

Pozdravljam vas
Boba
Nazad na vrh
natalijajakovljevic

PorukaPoslao: Pon Sep 08, 2008 9:50 am    Naslov: Sofija P Odgovoriti sa citatom

Imam , pesme su na ruskom.
Nazad na vrh
Boba

PorukaPoslao: Sre Sep 10, 2008 3:58 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Moje znanje ruskog jezika nije bas na tom nivou da bih mogla citati poeziju.U svakom slucaju-hvala vam.

Boba
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    POEZIJASCG - forum -> OSTALO Sva vremena su GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

Skoči na:  

Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu