POEZIJASCG - forum POEZIJASCG -
DOBRODOŠLI NA FORUM O POEZIJI I JOŠ PONEČEMU !

POČETNAPOČETNA  PitanjaPitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   REGISTRACIJAREGISTRACIJA 
 ProfilProfil   Proveri porukeProveri poruke   PristupiPristupi 

Da razmislimo
Idi na stranu 1, 2, 3  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku    POEZIJASCG - forum -> TRAČ PARTY - Neobavezno
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
likota

Pridružio: 31 Okt 2006

PorukaPoslao: Sub Sep 15, 2007 9:35 am    Naslov: Da razmislimo Odgovoriti sa citatom

Procitah jutros intervju sa Americkim piscem Srpskoga porijekla,izvjesnim Carlsom Simicem.Jedna racenica me poebno dojmila
pa cu je rado podijeliti sa Vama:
"Pjesnik koji ignorise zla i nepravde svojeg vremena zivi u raju budala!'
zoran

Pridružio: 17 Mar 2007

PorukaPoslao: Ned Sep 16, 2007 9:27 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Pa Prijatelju kada su nam j..... kevu ti isti pod cijim okriljem zivi taj koji ni Srpsko ime nema gde je bio, nesto se ne secam. Nice jerekao ustvari nije dileje mu to pripisuju, vec Makijaveli, Cilj opravdava sredstva, skoro procitah ne postoje ciljevi vec sredstava, izvinjavam se na interpunkciji i ostalim stvarima, ali cni mi se da nemamo o cemu da razmisljamo, nas ubija tastina i ostale gluposti.
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
herman

Pridružio: 18 Jul 2007

PorukaPoslao: Ned Sep 16, 2007 11:43 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Zoki !
Smatram da si prerano i bez podrobnog preispitivanja osudio coveka.
Prvo "Nema ni Srpsko ime", Pa preziva se Simic, a ime mu je dao kum, on nije kriv.Koliko kod nas u matici ima nesrpskih imena ? Drugo otkud znas da li i koliko je bio angazovan kada su nas bombardovali ? Po svim metropolama su organizovani protesti, mozda je i on ucestvovao. Ovde u Becu je pored nas bilo i Austriskih gradjana koji su izasli na ulicu i podrzali nas...
Nazad na vrh
likota

PorukaPoslao: Pon Sep 17, 2007 7:31 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Charls Simic:

Lubenice

Na tezgi s voćem
zelene Bude.
Pojedemo im osmeh
pa ispljunemo zube.

Charls Simic je jedan od najpoznatijih americkih i svetskih pjesnika, ove godine je dobio nagradu:

Američka Kongresna biblioteka saopštila je da je novi pesnik laureat SAD - Čarls Simić. Pesnik laureat se imenuje u SAD na godinu dana, a njegov zadatak je da promoviše poeziju širom zemlje. Simić će govorom na Nacionalnom festivalu knjige 29. septembra i zvanično preuzeti dužnosti pesnika laureata.
„Izuzuzetno sam dirnut i počastvovan izborom, pošto sam dečak imigrant koji nije govorio engleski do svoje 15. godine”, izjavio je Simić (69). [Nagrada iznosi $100,000, tek da se zna Smile]

Dobitnik je Pulitzerove nagrade za poeziju i još mnogih najvecih nagrada u Americi. Nekoliko njegovih knjiga i eseja su reminiscencija na detinjistvo provedeno u Beogradu i secanja na kraj rata i odlazak u zapadnu Evropu, a zatim u Ameriku.

Prije dvije godine je nagradjen i u Kanadi za najbolju knjigu:
TORONTO – June 2, 2005 – Roo Borson’s Short Journey Upriver Toward Oishida and Charles Simic’s Selected Poems 1963-2003 are the Canadian and International winners of the fifth annual Griffin Poetry Prize. The C$100,000 Griffin Poetry Prize, the richest poetry prize in the world for a single volume of poetry, is divided between the two winners. The prize is for first edition books of poetry published in 2004.
Charlsa treba citati, to htedoh da vam kažem!
Charls Simic je pomogao svojom rijecju mnoge naše pjesnike, prevodi ih i u svakom pogledu je interesantna licnost.
zoran

PorukaPoslao: Pon Sep 17, 2007 7:08 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Pa to sto se tamo svi da ne kazem sta sa time da su Srbi potseca me na ono u tursko vreme, Srbin Omer, Srbin Hamza i dalje da ne gubim vreme.
Pa i kum verovatno se zove Jony ili kako vec, Jednog takvog su nam dovukli ovde pa ispade da mu zena grkinja pre nauci Srpski neg on al on bi ipak da bude kralj.
Rainbow

Pridružio: 31 Dec 2006

PorukaPoslao: Uto Sep 18, 2007 8:00 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Epa haj onda da se svi zovemo....tj da imamo imena--STROGO
- muski-Srba
- zene-Srbijanka. Razz Razz
Da li ce nas to vishe uciniti Srbima -negol' sto vec jesmo?
Likotu interesuje--recenica....
zoran

PorukaPoslao: Uto Sep 18, 2007 6:39 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Citat:
Da li ce nas to vishe uciniti Srbima -negol' sto vec jesmo?
Likotu interesuje--recenica....

E pa o recenici i kazem, ko ovde nema pametnih ? Pametni su tamo sve neki nasi napolju ?
Pa raj budala postoji od kad je sveta i veka, pa mi je cudno sto se to neko setio tek sada da izgovori. Usput sta uradi po tom pitanju sem sto uze kintu ? Ako je negde poklonio taj novac ok, covek je svetac u odnosu na druge. Usput lici mi na ono puna skola djaka a nigde vrata.
A sto mi onda ignorisemo zlo ? Zar nije svuda oko nas, pa tu je samo okrecemo glavu od njega i mislimo da nas ne dotice.
likota

PorukaPoslao: Sre Sep 19, 2007 8:17 am    Naslov: likota Odgovoriti sa citatom

Moje citiranje Simiceve misli je inspirisano upravo onim sto si malocas izgovorio:
"A sto mi onda ignorisemo zlo ? Zar nije svuda oko nas, pa tu je samo okrecemo glavu od njega i mislimo da nas ne dotice."
Ne zelim da kritikujem bilo koga ,ali cudim se kada ljudi u zemlji i okruzenju kakvo je nase,u spletu desavanja koja su nas zadesila i koja nam se i dalje desavaju,smognu snage i volje da pisu o leptircicima,oblacima,mravima i tome slicno.Imam pravo na svoje misljenje koje na zelim nametati nikome...a moje misljenje je da je to pisanje pisanja radi i od toga mi se javlja neka blaga mucnina u stomaku.
likota

PorukaPoslao: Sre Sep 19, 2007 8:32 am    Naslov: likota Odgovoriti sa citatom

Evo jedne Simiceve pesme koja je njegovo secanje na bombardovanje Beograda 1944:

Sporedna uloga

Imao sam malu ulogu bez reči
u krvavom epu. Bio sam unutar
bombardovanog mnoštva u zbegu.
Iz daljine je naš veliki vođa
kreštao kao petao sa balkona.
Ili to beše neki veliki glumac,
u ulozi našeg velikog vođe?

To sam ja, eno, rekoh klinčadiji,
stešnjen između onog čoveka
sa obe ruke podignute u zavojima
i starice što je razjapila usta
kao da hoće da pokaže zub

koji je jako boli. Sto puta sam
premotavao traku, nijednom
me nisu opazili u toj velikoj sivoj masi
što liči na svaku veliku sivu masu.

Ajd sad u krevet, konačno rekoh.
Znam da sam bio tamo. Samo su jedan
prizor stigli da snime.
Bežali smo, dok su nam avioni prljili kose,
onda su nestali, a mi smo stajali
ošamućeni u gradu koji gori.
Ali to, naravno, nisu snimili.
herman

Pridružio: 18 Jul 2007

PorukaPoslao: Sre Sep 19, 2007 10:59 am    Naslov: Re: likota Odgovoriti sa citatom

likota ::

Ne zelim da kritikujem bilo koga ,ali cudim se kada ljudi u zemlji i okruzenju kakvo je nase,u spletu desavanja koja su nas zadesila i koja nam se i dalje desavaju,smognu snage i volje da pisu o leptircicima,oblacima,mravima i tome slicno.Imam pravo na svoje misljenje koje na zelim nametati nikome...a moje misljenje je da je to pisanje pisanja radi i od toga mi se javlja neka blaga mucnina u stomaku.

Likota, veoma te cenim ali ovo smatram neumesnim preterivanjem. Ocekujes li da je ljudima dan i noc, svakog sata i sekunda, u glavi samo beda koja nas okruzuje. Pa i pored svega se radjaju deca, ljubavi, ljudi se ponekad nasmeju,pomisle na nesto drugo i naravno pisu o tome.Treba li poeziju pretvoriti samo u protest, sliku bede i pljuvanje nepravde ? Za mene je poezija slikanje okoline, sebe, dusevnog stanja a moram priznati da se ne osecam uvek i samo, jadnim, bednim i prevarenim, ponekad me zanese slika duge, vrapcic sto cavrlja, lepa zena, i o tome pisem i hvala bogu nisam jedini.Ponekad, kad me zaboli ubacim poneku protestnu, ali nije mi samo to u glavi. Poludeo bih od depresije.
Eto i ja iznesoh savoje misljenje.
Nazad na vrh
Rainbow

PorukaPoslao: Sre Sep 19, 2007 11:04 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

pesnik i ako ne pise (chesto) o nedacama , zlom vremenu (tj. ljudi), nepravdi itd.- uopste ne znaci da on to ignorise i da nije svestan svega sto se desava.Ako je okupiran uglavnom sa jednom temom mozda tu deluje malo i..opsesija ili je to jednostavno-ono sto mu lezi.Njegova "profesija" je - pesnik-i on pise ono cime je inspirisan u datom momentu.
Na primer--za Zorana ne bih rekla da je budala i da zivi u raju budala--samo zato sto je njegova glavna tema-ljubav,snovi ,smrt...Draga Lepa takodje nije budala sa svojim ljubavnim nostalgicnim pesmama, a SIGURNA sam da itekako ZNA sta se desava,da oseca nepravdu,bol itd.
a zelim i njoj i svima da imaju neki svoj-Raj.
Ja pisem o svemu sto me "potkaci"..Gde sam?Sta sam?Idiot na Zemlji? ...(Nesto se setih..Moja omiljena- Desanka Maksimovic je napisala Krvavu bajku u kojoj je opevala strahotu..Znate jako dobro koju..da bi neki neotesani nazovi-kriticar rekao kako se od nje i nije ocekivalo nista drugo do pacenicke pesme jer je i sama imala takav zivot!)
Jedna Kineskinja me naucila necemu- isla kod nje na akumpukturu i dosta smo pricale tokom tretmana.Cesto puta se nisam osecala dobro i nisam videla resenje iz svega toga."Kada ti je lose nemoj gledati u one koji imaju vise od tebe-a znas da trenutno ne mozes nikako biti na njihovom nivou-osvrni se i videces da ima ljudi u goroj poziciji nego sto si ti"I--deluje -kao smirenje.Bitno je smiriti se a kad si stalozen i bistre glave onda mozes i protiv zla i svega sto ti stane na put. Sta hocu da kazem?Te pesmice o oblacima i leptiricima -pored okrutnih stvari u zivotu--znaju biti melem za dusu i ne bi trebalo da nam bude muka od njih.Treba ih prihvatiti jer zaista jesu tu-postoje i oblaci i leptiri.Tu su da nas malo razvesele,podignu sa dna.
Svi smo - deo necega.Zasto odbacivati postojanje neceg-a tu nam je na dohvat ruke.{Ne govorim o taktici bezanja, vec o realnosti a verujem slozicete se da su apsolutno sva osecanja,razmisljanja,dobro,zlo-na jednom mestu-U nama.Jedino zavisi kako cemo odreagovati da li cemo primetiti to sto se desava oko nas}
I uvek se pitam -sta pesnik moze da uradi vise?Da li je pesma dovoljna ?Kako pesmom promeniti svet, a 50% ljudi i ne cita poeziju?{ovaj prosek sam lupila bezveze}.
Dakle Liko Smile ne znam sta je prethodilo ovoj njegovoj recenici -Slazem se da ne treba ignorisati nista ..Ne slazem se sto je presudio ljudima koji nisu istog misljenja kao sto je on i svrstao ih u neki tamo-njegov kosh a uopste i nije upoznat-zasto su tamo.{svet je pun budala koje misle da je svet pun budala}
Ako sam vas udavila-recite-skraticu se ili delimicno ili skroz.Nadam se da ste me bar malcice razumeli Question
Rainbow

PorukaPoslao: Sre Sep 19, 2007 11:11 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Herman ce razumeti sta hocu da kazem vidim po postu koji je poslao {dok sam ja tipkala ovaj svoj:)}.
lepa_S

Pridružio: 17 Avg 2006

PorukaPoslao: Sre Sep 19, 2007 12:38 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Sanjam li??? ili stvarno citam; Prodjose me neki mravi-da ne kazem jeza!!!!

Lepa!
Rainbow

PorukaPoslao: Sre Sep 19, 2007 12:44 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Lepche-sta je uzrok toj jezi?
lepa_S

Pridružio: 17 Avg 2006

PorukaPoslao: Sre Sep 19, 2007 1:07 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Rainbow ::
Lepche-sta je uzrok toj jezi?

Veki ne mogu da se vracam (gore) na temu-e, (gubim dragoceno vreme) tebi svaka cast - pozdravljam!

-ljubac...lepce!
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    POEZIJASCG - forum -> TRAČ PARTY - Neobavezno Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu 1, 2, 3  Sledeci
Strana 1 od 3

Skoči na:  

Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu