POEZIJASCG - forum POEZIJASCG -
DOBRODOÅ LI NA FORUM O POEZIJI I JOÅ  PONEƈEMU !
 
 POČETNAPOČETNA  PitanjaPitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   REGISTRACIJAREGISTRACIJA 
 ProfilProfil   Proveri porukeProveri poruke   PristupiPristupi 

Tudje zrno graska od Svetlane Polak.

 
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    POEZIJASCG - forum -> MOJA NAJDRAŽA PESMA
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeęu temu  
Autor Poruka
BileMilojevic



Pridružio: 04 Feb 2007
Poruke: 65
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Avg 12, 2007 4:49 pm    Naslov: Tudje zrno graska od Svetlane Polak. Odgovoriti sa citatom

Sjajan je ovaj sajt i ja mu predvidjam uspesnost kao i pred- hodnom i ucinicu sebi zadovoljstvo da neke delove iz mog, uskoro dovrsenog, romana ispisem na stranicama ovog sajta i ocekujem i molim za eventualne komentare, najiskrenije i najostrije, kao podrsku.
Za pocetak ispisacu kraci predgovor, koji kaze: prici nije prost povod da trazi preko leba pogace.Bez svrsenog cina sluzenja svrsi.Prica je ono sto jeste, i ne moze biti nista drugo.Tu je da govori ako ima ko da slusa i ako hoce ko da cuje.
I sve u njoj da se izmisli nju ne mogu razapeti, ni obesiti. Njoj ne mogu nista.
Kao maleni svedok, kao preostali potomak svenulog veka, dajem sebi za pravo da cujem istinu koja postoji i koja kaze da je Gospod Bog svemoguc, i ako hoce moze rugobu da pretvori u lepotu, a lepotu samelje u ruglo,a da samo on zna kada,kako i kome to radi.I nikom ne mora da bjasnjavaā€¦
Zasto?
Zato!
Jer sta je kusi, kazu, nego sam Gospod nas, mucen sopstve- nom gladju i zedju, koji trazi hranu i na najvecem djubristu i gasi zedj na zagadjenom izvoruā€¦


Glava prva

... Leteo sam iz Kolorada za Srbiju, preko Minhena.Moja su -pruga i ja morali smo tu da promenimo avion.
Nismo se zadrzavali jer nismo morali da cekamo. Prosli smo tranzitnu halu i gotovo da smo mogli odmah da udjemo u sledeci avion.
Stjuardesa nas je ljubazno uputila prema nasim sedistima.
Taman smo se smestili kad u separe udjose nasi saputnici: stariji bracni par.
On:zdepast, ogromnog, opustenog stomaka, sede, kuzdrave kose i plavih, gotovo zgaslih, buljavih ocijuā€¦Trom i smotanā€¦
Ona:zarozana, drecavo crvene kose, debela i masna. Mesto usana imala je crtu premazanu neukusno drecavim ruzom.
Uz poprilicnu nervozu i njeno prenemaganje nekako se sme- stise.Osetio sam ogromno olaksane kad su seli jer su mi svo jim ogromnim telesima zaklanjali sve pred ocima.
Poleteli smo.Taman sam se uljuljkao u dremez kad me trze Helen:- Dzoos, zasto ovaj covek bulji u tebe? -
Malo sam protresao glavom i pogledao coveka preko puta. Stvarno je buljio. I, nehotice, zabuljih se i ja u njega.
Poceo sam cak da skiljim dok sam pokusavao da se setim odakle znam ovog, tako poznatog mi coveka.Onda se setih. Prepoznah ga i uverih se po ko zna koji put u zakone kosmi-cke energije i neprikosnoveno kolo sudbine.I za malo pome- ren pamecu i sokom koji me utrnu,nakon tog prvog trenutka prizvah se sebi i poceh polako da se opustam i zamajavam, a Boga mi, nesvesno i zabavljam.Bilo je kao igra. Pogadjao sam njegova neizgovorena pitanja koja su mu se ocitavala izmedju gustih, skupljenih, obrva. I ja sam, u sebi, odgova -rao na njih.Njemu je, rekao bih, postajalo vrlo neprijatno. Pokusavao je da skloni svoj nekad arogantni pogled ali ga je smuseno, ponovo, vracao.
I pitao, pitao, pitao ...
Setih se njegovih reci, davno izgovorenih:
-I da ne znam da je tvoj, prepoznao bih ga... -
Mnogo sam podsecao na majku, narocito likom. O karakteru
Glava prva

... Leteo sam iz Kolorada za Srbiju, preko Minhena.Moja su -pruga i ja morali smo tu da promenimo avion.
Nismo se zadrzavali jer nismo morali da cekamo. Prosli smo tranzitnu halu i gotovo da smo mogli odmah da udjemo u sledeci avion.
Stjuardesa nas je ljubazno uputila prema nasim sedistima.
Taman smo se smestili kad u separe udjose nasi saputnici: stariji bracni par.
On:zdepast, ogromnog, opustenog stomaka, sede, kuzdrave kose i plavih, gotovo zgaslih, buljavih ocijuā€¦Trom i smotanā€¦
Ona:zarozana, drecavo crvene kose, debela i masna. Mesto usana imala je crtu premazanu neukusno drecavim ruzom.
Uz poprilicnu nervozu i njeno prenemaganje nekako se sme- stise.Osetio sam ogromno olaksane kad su seli jer su mi svo jim ogromnim telesima zaklanjali sve pred ocima.
Poleteli smo.Taman sam se uljuljkao u dremez kad me trze Helen:- Dzoos, zasto ovaj covek bulji u tebe? -
Malo sam protresao glavom i pogledao coveka preko puta. Stvarno je buljio. I, nehotice, zabuljih se i ja u njega.
Poceo sam cak da skiljim dok sam pokusavao da se setim odakle znam ovog, tako poznatog mi coveka.Onda se setih. Prepoznah ga i uverih se po ko zna koji put u zakone kosmi-cke energije i neprikosnoveno kolo sudbine.I za malo pome- ren pamecu i sokom koji me utrnu,nakon tog prvog trenutka prizvah se sebi i poceh polako da se opustam i zamajavam, a Boga mi, nesvesno i zabavljam.Bilo je kao igra. Pogadjao sam njegova neizgovorena pitanja koja su mu se ocitavala izmedju gustih, skupljenih, obrva. I ja sam, u sebi, odgova -rao na njih.Njemu je, rekao bih, postajalo vrlo neprijatno. Pokusavao je da skloni svoj nekad arogantni pogled ali ga je smuseno, ponovo, vracao.
I pitao, pitao, pitao ...
Setih se njegovih reci, davno izgovorenih:
-I da ne znam da je tvoj, prepoznao bih ga... -
Mnogo sam podsecao na majku, narocito likom. O karakteru da i ne govorim iako sam se dugo otimao i batrgao od nenog uticaja na moje formiranje.Nastavio sam da ga posmatram,i imao ogromno zadovoljstvo,zamalo potpuni osecaj euforije, poigravajuci se sa ovim starcem, gledajuci ga ravno u oci:
- Da, gospodine, kurcev porucnice, ja sam njen sin!I ne,gos- podine, zadrigla vreco sala i govana, niste joj vi slomili srce jer ga nije ni imala.A da ga je imala, slomio bih ga jaā€¦
-Kako je, pitate se vi? Pretpostavljm bolje od nas obojice.
Znam, znam, pukovnice,da bi ste voleli da je vidite jos jedan put.I ja bih.Ali smo, nazalost, zakasnili obojica.Upravo letim na nje pogreb.Mislim da sam ipak duzan da vam saopstim nesto sto je trebalo odavno da znate.
Ne,Boze sacuvaj, niste mi nimalo simpaticni! I,iako ne mogu da vas smislim, ipak cu vam reci jednu pikanteriju.
Znate, ona nije ni bila ziva onda kada ste mislili da ste joj bili vazduh. Nista licno, majke mi. Nije bila zedna ni kad je moj otac mislio da joj je voda.
To sam shvatio onog jutra kad sam odlazio.Svakoj majci bi prepuklo srce, ali ne i mojoj Jani.Ona se rodila stara i umrla mlada.Kod nje je oduvek bilo sve nekako naopako.
Ko bi rekao,a?Imala je divnu spoljasnost, finu,meku i mirnu, a u sebi je odavno iskrvarila.
Kada?Ne bih se zakleo da znam,ali svakako mnogo pre nego sto je vas upoznala.Svakako, pre nego sto je i mene rodila. Ko bi to znao.Nego, s oprostenjem, otkud vi medju zivima? I kako to da niste najebali u hajci na sapke, beretke, subare i jos kojekakve kape?
Nista licno, majke mi moje Jane, samo sam radoznao.-
Nakon dva sata i, ozda, nesto vise, sleteli smo na Beogradski aerodrom.
Prosevrdao sam pogledom.Dobri, stari aerodrom! I dalje siromasan i pustā€¦ Nije bilo sljastecih svetala, rulje nasmejanog, mladog, sveta; cike, vike i bogatih sopova...Stari pukovnik me pozdravi kratkim trzajem glave. Otpozdravih mu i ispra- tih ga pogledom do izlaza.
Napolju je padao sneg.

Kad ovo prebacis u Vord, pazi da dovedes u red redove,posto to ne mogu ja u ovom telu poruke.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
pollakova



Pridružio: 30 Sep 2006
Poruke: 372
Lokacija: tu pa tamo... i opet

PorukaPoslao: Ned Avg 12, 2007 5:20 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing hvalaaaaaaaaaaaaaa ......ovako je ekstra Laughing
_________________
o , sramota Horacio ako bi ti umro, kakav bi skandal ostavio iza sebe ........................
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
lepa_S



Pridružio: 17 Avg 2006
Poruke: 924
Lokacija: ch

PorukaPoslao: Pet Nov 07, 2008 8:37 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Dobra saradnja para vredi:))))
_________________
Docekaj me osmehom... ...
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
pollakova



Pridružio: 30 Sep 2006
Poruke: 372
Lokacija: tu pa tamo... i opet

PorukaPoslao: Pon Nov 17, 2008 10:05 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

vazda bilo Razz Razz Razz
_________________
o , sramota Horacio ako bi ti umro, kakav bi skandal ostavio iza sebe ........................
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    POEZIJASCG - forum -> MOJA NAJDRAŽA PESMA Sva vremena su GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

Skoči na:  

Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu


Powered by phpBB © 2001 phpBB Group
Prevod by CyberCom
Chronicles phpBB2 theme by
Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford. .